baner
Nr konta bankowego: 32 1090 1665 0000 0001 3140 2240
Strefa członkowska

Historia

Rok 2003

Wiele osób pragnęło, aby na naszym rozwijającym się osiedlu powstała drużyna piłkarska. Pierwszą próbę podjął swojego czasu Dyrektor Teatru Ludowego p. Jerzy Fedorowicz. Niestety, samozaparcia i zapału starczyło zawodnikom na krótki czas...
"Co się odwlecze..." to stare porzekadło na szczęście sprawdziło się i w tym przypadku. Z inicjatywy przede wszystkim Łukasza Góreckiego i Marcina Wojasa odbyło się Zebranie Założycielskie.

Dokładnie 22 czerwca 2003 roku w Klubie Osiedlowym grupa piętnastu osób powołała do życia Stowarzyszenie Klubu Sportowego PYCHOWIANKA Kraków, które dnia 21.07.2003, decyzją PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA, zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej prowadzonej przez Urząd Miasta Krakowa pod numerem SKF/14/2003. Dnia 29.07.2003 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną.

Pierwszym zadaniem Zarządu było dokończenie procesu rejestracji, z którego wywiązał się następująco:

- wpis składu Zarządu i Komisji Rewizyjnej do ewidencji Klubów Sportowych prowadzonej przez Urząd Miasta Krakowa
- decyzja z dnia 01.08.2003
- nadanie Stowarzyszeniu numeru identyfikacyjnego REGON: 356737236 dnia 08.08.2003
- nadanie Stowarzyszeniu Numeru Identyfikacji Podatkowej: 676-22-44-264 dnia 20.08.2003
- założenie rachunku bankowego w Krakowskim Banku Spółdzielczym dnia 15.09.2003

Równolegle trwały starania o zgłoszenie drużyny do rozgrywek ligowych. Efektem starań było przyjęcie dnia 10.07.2003 (uchwałą Prezydium Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie) drużyny PYCHOWIANKA Kraków do rozgrywek mistrzowskich Klasy "C" Seniorów w Podokręgu Kraków oraz zarejestrowanie klubu pod nr ewidencyjnym 76.

Rozpoczęły się niełatwe prace konieczne do tego, aby nasza drużyna bez przeszkód mogła przystąpić do rozgrywek. Trenerem drużyny został Wacław Jasieniak, który od razu rozpoczął treningi odbywające się dwa razy w tygodniu po półtorej godziny. Największe problemy dotyczyły boiska. Niejasna sytuacja własnościowa, zły stan murawy, zbyt krótkie wymiary, to sprawy, z którymi musieliśmy się uporać. Koniec końców udało się rozwiązać większość problemów i po kilkudziesięciu latach nieobecności na boisku przy ul. Tynieckiej ponownie stanęli zawodnicy Pychowianki.

Pierwszy mecz z TRZEBOLEM Wielkie Drogi to sroga porażka, ale i tak na twarzach kibiców można było zauważyć zadowolenie.

Od 17.08.2003 do 26.10.2003 trwała runda jesienna rozgrywek ligowych, w której co tydzień drużyna Pychowianki walczyła o ligowe punkty. Mimo, że zawodnicy walczyli ambitnie brakowało zgrania i rutyny, dlatego też większość meczy kończyła się porażką. Można jednak pomyślnie rokować na przyszłość, gdyż drużyna z meczu na mecz gra lepiej, a przewaga rywali maleje.

W miesiącu paĽdzierniku ruszyła oficjalna strona internetowa klub, na której zamieszczane są aktualne wyniki oraz wszystko to co związane jest z działalnością Stowarzyszenia.

Dnia 08.11.2003 odbyło się uroczyste zakończenie rundy. Punktem kulminacyjnym był mecz pomiędzy zespołem Pychowianki, a drużyną złożoną z jej sponsorów, kibiców oraz graczy rezerwowych - występującą pod nazwą KIBICE. Był to długo wyczekiwany pojedynek, do którego obie strony przygotowywały się od trzech tygodni. Na przeciw siebie stanęli ojcowie i synowie, bracia, sąsiedzi. Na szczęście rywalizacja była tylko na boisku, a poza nim panowała zgoda i jedność. Wynik meczu był korzystny dla drużyny "C" - klasowej, lecz rywale zasługują na słowa uznania, za ambitną postawę i walkę do końca. Obecni na meczu byli również Jerzy Fedorowicz i Józef Lassota, jednak różne przeszkody nie pozwoliły im zagrać. Zabawa była wyśmienita, mimo chłodnej aury jak zawsze towarzyszyło nam liczne grono kibiców.

W miesiącu listopadzie rozegrano jeszcze dwa sparingowe mecze z reprezentacją Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz z B-klasowym sąsiadem PŁOMIENIEM Kostrze.

W miesiącu grudniu natomiast piłkarze i działacze udali się na zasłużony urlop, by od stycznia ruszyć pełną parą w przygotowaniach do rundy wiosennej.

PychoFan, Prezes

Rok 2004

Rok 2004 przyniósł sporo pozytywnych zmian w działalności Klubu. Stale rozrastała się liczba osób w nim trenujących. Mając na celu dobro mieszkańców, a także by zaspokoić zapotrzebowanie na sport w Dzielnicy, w miesiącu marcu 2004 powołano do życia sekcje trampkarzy SKS PYCHOWIANKA Kraków. Od kwietnia odbywały się już cykliczne zajęcia treningowe. Około 30 młodych adeptów piłki przygotowywało się do swych piłkarskich "karier" pod okiem trenera Wacława Oleksego, który swą funkcję sprawował społecznie.

Ukoronowaniem tego okresu było zorganizowanie wespół z Radą Dzielnicy VIII imprezy pod nazwą "Upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację imprezy sportowo - rekreacyjnej" w dniu 20 czerwca 2004 roku.

Żmudne przygotowania do tej imprezy trwały długie tygodnie. Zawodnicy, działacze i Kibice Klubu pomagali, by ta impreza mogła dojść do skutku. Przy pomocy Dyrekcji Klubu Osiedlowego w Pychowicach oraz wielu prywatnych osób udało się dopiąć celu. Gdy wydawało się, iż wszystko jest dopięte na "ostatni guzik" rankiem 20 czerwca rozpętała się ulewa i tylko mordercza praca od 4 nad ranem pozwoliła zabezpieczyć estradę, na której odbywało się gro zajęć i należycie przygotować teren.

Pomimo niepogody frekwencja była bardzo duża. Ponad setka znakomicie bawiących się dzieciaków (nie licząc około 40 biorących udział w turnieju piłkarskim) wynagrodziła organizatorom wcześniej poniesiony trud.

Imprezę otworzyli tak znamienici goście jak prof. Józef Lipiec i b. Prezydent Miasta Krakowa p. Józef Lassota. Całość z estrady prowadził dziennikarz "Gazety Wyborczej" p. Marek Mikos (nieodpłatnie). Obok turnieju piłkarskiego dla dzieci z udziałem KS Tyniec, Tramwaju Kraków, Wisły Jeziorzany oraz gospodarzy SKS Pychowianki Kraków odbyły się liczne zabawy i konkursy (bieg z przeszkodami, bieg w workach, konkursy rysunkowe, konkursy wiedzy, rzut piłką lekarską itp.). Również pokaz tańców latynoamerykańskich, czy występ zespołu "Fasolki" wywołał spore zainteresowanie. Obok imprezy skierowanej do dzieci odbył się mecz "Oldboje Pychowianki"- "Reszta ¦wiata", w której udział wzięli starsi mieszkańcy Pychowic. Całość zakończył koncert zespołu "Goście, Goście". Należy nadmienić, iż Impreza została wysoko oceniona przez kontrolujące ją osoby z Urzędu Miasta.

Zorganizowanie ww. Imprezy dało zalążek oficjalnego powołania do życia sekcji trampkarzy. Jej trenerem pozostał p. Wacław Oleksy, zaś kierownikiem p. Bogdan Klimaszewski, pełniący swe funkcje społecznie. Zajęcia odbywały się przez cały rok 2004.

Zajęcia treningowe zarówno seniorów jak i trampkarzy odbywały się dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki) a mecze w soboty oraz niedziele.

Drużyna trampkarzy przystąpiła do rozgrywek "Wydzielonej Grupy A" Trampkarzy Starszych występujących w rozgrywkach organizowanych przez Małopolski Związek Piłki Nożnej rozgrywając 11 meczy. Również w zajęciach drużyny seniorów oraz meczach ligowych brały udział osoby poniżej 19-go roku życia.

Należy nadmienić, iż sekcja trampkarzy w historii Pychowianki pojawiła się po raz pierwszy. W poprzedniej drużynie działającej do roku 1975 nigdy nie powstała sekcja młodzieżowa.

SKS Pychowianka zorganizowała w dniach 1.05-3.05.2004 spływ kajakowy rzeką Rospudą dla chętnych z terenu Dzielnicy (jak i spoza), w którym wzięło udział 12 osób.

Na zakończenie rundy jesiennej rozgrywek odbył się (tradycyjny już) mecz "Kibice" - "Pychowianka" który jak zawsze zgromadził wielu uczestników.

Klub prowadził i prowadzi nadal swą stronę internetową pod adresem www.pychowianka.com oraz wydaje gazetki - programy meczowe, poprzez które kontaktuje się z miejscową społecznością.

Prezes

Rok 2005

Praca w roku 2005 była kontynuacją wykonywanej w roku 2004. W roku 2004 powstała sekcja trampkarzy starszych SKS PYCHOWIANKA Kraków, oficjalny jej zalążek to impreza w ramach: "Upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację imprezy sportowo - rekreacyjnej" (Umowa nr W/I/1584/ SP/542/2004 z dnia 18.05.2004.) Punktem kulminacyjnym była impreza , która odbyła się w dniu 20.06.2004 roku. W roku 2005 współpraca trwała nadal, czego owocem była umowa W | I | 1010 | SP | 365 |2005, której realizacja trwała do 31.12.2005. W roku 2005 w zajęciach treningowych uczestniczyło łącznie 82 zawodników, w tym 39 zawodników poniżej 19-go roku życia.

Drużyna trampkarzy przystąpiła łącznie do 20 meczy w ramach Rozgrywek "Wydzielonej Grupy A" pod egidą Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Wyniki częstokroć były niekorzystne, jednakże w dużej mierze sprawił to fakt, iż nasi zawodnicy byli dużo i mniej doświadczeni od rywali.

Jeden z naszych zawodników - Dariusz Wójcik został dostrzeżony przez znacznie mocniejszy klub - WKS WAWEL Kraków. Nasz klub nie czynił przeszkód ze zmianą barw klubowych, mając na uwadze dobro wspomnianego piłkarza. Również trenujący z drużyną, a niezrzeszony Kamil Dubel zasilił szeregi TS TRAMWAJ Kraków. Strata obu zawodników jest może bolesna, lecz w ww. klubach zawodnicy ci, mają lepsze warunki dalszego rozwoju.

W rozgrywkach seniorskich brało udział czterech zawodników, którzy nie ukończyli 19-go roku życia, z czego Krzysztof Marek (ur. 1988 r.) trenował w sekcji trampkarzy od początku jej istnienia. Jest to argument dla klubu, a zachęta dla młodych zawodników do pracy w młodszych grupach wiekowych.

Do lipca 2005 roku funkcję trenera trampkarzy sprawował p. Wacław Oleksy, a kierownika drużyny p. Bogdan Klimaszewski. Z przyczyn osobistych zaprzestali swej działalności. Na ich miejsce klub zaangażował wykwalifikowanego trenera p. Marcina Wojtunika, mającego doświadczenie w pracy trenerskiej z dziećmi i młodzieżą w innych klubach. Kierownikiem Drużyny został p. Marcin Kasprzycki - ojciec jednego z zawodników - Łukasza.

Oprócz strony sportowej należy wymienić kilka innych aspektów pracy:

- SKS PYCHOWIANKA Kraków zacieśniła stosunki z dyrekcją Klubu Osiedlowego w Pychowicach, dzięki czemu uzyskała możliwość nieodpłatnego korzystania z pomieszczeń Klubu Osiedlowego w roku 2005.
- W ramach rewanżu zawodnicy, działacze i kibice SKS PYCHOWIANKA nieodpłatnie wymalowali pomieszczenia Klubu Osiedlowego w miesiącu wrześniu.
- również zawodnicy drużyny seniorskiej zaangażowali się w pomoc młodszym kolegom.
Polegało to na pomocy organizacyjnej (sypanie linii boiskowych, pilnowanie porządku i zapewnienie bezpieczeństwa podczas meczy trampkarzy. Trampkarze zaś odwdzięczali się gorącym dopingiem podczas meczy seniorów.

Zjawisko to cieszy, gdyż zawiązują się niemal rodzinne więzi, jak i wspólna odpowiedzialność za postawiony cel.

Klub by informować o swojej działalności prowadzi własną stronę internetową pod adresem www.pychowianka.com, również trampkarze Pychowianki zorganizowali swoją stronę - http://www.skspychowianka.prv.pl. Ponadto klub co 2 tygodnie wydaje swoją klubową gazetkę - program meczowy, w którym to wydawnictwie informuje o bieżących wydarzeniach.

Nasza praca została dostrzeżona m.in. przez lokalne media - czego efektem były publikacje m.in. w "Dzienniku Polskim", "Gazecie Krakowskiej", "Kurierze Podwawelskim".

Mecze Pychowianki gromadzą od 100 do 200 osób jednorazowo. Stanowi to okazję do wzajemnej integracji nowych i rodowitych mieszkańców Pychowic. Miejscowa społeczność bardzo utożsamia się ze swoim klubem, uczestnicząc nie tylko w meczach na własnym boisku, chętnie wspomaga swych ulubieńców również poza nim.

Tradycją stały się również spotkania na boisku z drużyną "KIBICÓW" na zakończenie rundy jesiennej i wiosennej każdego roku. Mecze te, cieszą się coraz większą popularnością. W czerwcu 2005 w ekipie "Kibiców" zagrało 25-ci zawodników, zarówno starszych wiekowo, jak i młodzieży. ¦wiadczy to o tym, iż klub dobrze spełnia swą misję zawartą w statucie. Sport to nie tylko wyniki, lecz kształtowanie cech charakteru, integracja, przyjaĽń.

Zarówno podczas meczy seniorów jak i trampkarzy nie doszło do żadnych incydentów na boisku i poza nim, a dobra atmosfera na zawodach jest podkreślana przez arbitrów, rywali, czy działaczy Małopolskiego Związku Piłki Nożnej goszczących na naszym obiekcie.

Prezes